Comwell Hotels tilbyder frivillig afbestillingsforsikring til møde- og konferencekunder.
Comwell Hotels tilbyder nu møde- og konferencekunder en afbestillingsforsikring for alle arrangementer med en pris på mellem 5.000 og 200.000 kroner. Det sker for at imødekomme gæsternes ønsker om særligt fleksible betingelser, skriver Standby.dk.
Med den nye afbestillingsforsikring kan kunden reducere eller afbestille sit arrangement op til 72 timer før afholdelse – uanset årsag og uden beregning. Prisen for forsikringen er seks procent af pakkeprisen, for eksempel 6.000 kroner for et arrangement til 100.000 kroner. Præmien kan ikke refunderes, heller ikke hvis arrangementet afbestilles.
”Coronakrisen gav en masse snak om annulleringsbetingelser. Under krisen har Comwell kørt med en åben approach, hvor vi sammen med kunderne har prøvet at finde løsninger. I den forbindelse opstod tanken, hvad nu hvis man havde en forsikringsordning? Så var der ikke så meget at diskutere,” siger Michael Hansen, kommerciel direktør i Comwell Hotels til Standby.dk.
Privatkunder har også mulighed for at tilkøbe en afbestillingsforsikring ved booking af hotelophold. Her er prisen 75 kroner pr. voksen, mens børn under 12 år er gratis dækket af forsikringen.