Møde & Eventmessen bød i år på 244 udstillere, og der var travlhed og god stemning på standene dagen igennem. På messen blev det også afsløret, at Kursuslex skifter navn til Optimeet
Der var masser af inspiration og input til alle sanser, da Møde & Eventmessen onsdag indtog Forum i København.
Fra søde hindbærsnitter og fyldte chokolader til farverige mocktails og blomsterdesign i fuldt flor. Fra photo booths og DJ-pulte til tryllekunst og escaperooms. Og så var der alle destinationerne, hotelkæderne, konferencecentrene, eventbureauerne og en lang række andre leverandører til møde- og eventbranchen.
I alt 244 udstillere stod klar til at tage imod gæsterne, som strømmede ind i stor stil fra morgenstunden og gav masser af liv og aktivitet på standene dagen igennem. På Scenen trak foredragene også fuldt hus, og her ventede en overraskelse, da direktør Jacob Nedergaard sammen med dagens konferencier Kaare Quist kunne afsløre, at Kursuslex skifter navn til Optimeet.
”Med vores nye identitet samler vi alle vores brands under ét og samme navn. Vi vil fortsat være det centrale bindeled mellem planlæggere af møder, konferencer og events og branchens leverandører, og vi kommer til at skrue op for den værdi, vi leverer til kunderne,” siger Jacob Nedergaard, direktør, Optimeet.
Masser af business og netværk
Jacob Nedergaard glæder sig over en god afvikling af årets messe, hvor man oplevede overvældende interesse fra gæsterne.
”Det blev en travl dag i Forum med masser af god summen af business og netværk på og omkring standene. Gæsterne var glade for mixet af udstillere, og vi har fået super tilbagemeldinger på både foredragsholderne og vores workshops i Tænketanken. Tak til alle udstillere og gæster for en rigtig god dag,” siger Jacob Nedergaard.
Med navneskiftet ændrer Møde & Eventmessen også navn. Den kommer fremover til at hedde Optimeet messen og vil blive afholdt i både København og Aarhus.
Væredygtighed i fokus
Foredragsholderne havde i år fokus på messens hovedtema – væredygtighed, som sammen med bæredygtighed spiller en stor rolle for branchen.
Sinatur Hotel & Konference var en af de store udstillere på messen, og her harmonerer begrebet væredygtighed godt med hotelkædens værdier.
“Hos Sinatur ved vi, at det er medarbejderne, der bærer strategien. Vores ambition om at drive hoteller på naturens præmisser kunne ikke lade sig gøre, hvis medarbejderne ikke også føler og lever strategien – og en naturlig del af det er også at være væredygtig. Altså at der er balance i arbejdslivet og at det giver mening,” siger Mille S. Olsson, salgs- og marketingchef, Sinatur Hotel & Konference.