Gelskov Gods er ny Kursuslex-partner og kan bookes på Konference.dk.
På Sydfyn ligger det magiske Gelskov Gods, hvor hovedbygningen kan danne rammen om rolige, uformelle og intime ophold — uanset om det er til et dagsmøde eller med en eller flere overnatninger. Gelskov Gods er ny partner hos Kursuslex og kan bookes på Konference.dk.
Gelskov Gods ligger midt mellem Odense og Faaborg. Godset er en tidslomme – et privat hjem ejet af en adelig familie, som det siden 2019 er blevet muligt at leje som et helt hjem for mindre grupper. Man har således godset for sig selv og har ligeledes frie hænder med hensyn til, hvilken grad af forplejning man ønsker.
Det er hjemmets store stuer og havesalen, der anvendes til mødeaktivitet, og der benyttes i reglen magelige lænestole fremfor skolebordsopstilling. Godset rummer 14 store, individuelt indrettede soveværelser med fem badeværelser til deling. Kun suiten har eget bad og toilet på værelset.
Alle rum og værelser er indrettet helt individuelt med håndplukkede antikviteter og kuriositeter fra ind- og udland.
Der er ikke restaurant på godset, men der findes et mindre, veludstyret husmoderkøkken (ikke industrielt), samt det helt originale herregårdskøkken fra 1917, som kan benyttes som spisekøkken af godsets gæster.