02.10.2017Møde & Event News

HORESTA og SAMHANDEL går sammen

Flere hoteller, restauranter og turismevirksomheder kan nu opnå besparelser på deres indkøb.

HORESTA og SAMHANDEL har indgået en samarbejdsaftale, så endnu flere af Danmarks hoteller, restauranter og turismevirksomheder i fremtiden kan få besparelser på deres indkøb, skriver HORESTA  i en pressemeddelelse.

Et nyt restaurant- eller hotelmedlem hos SAMHANDEL kan typisk spare mellem 7 og 15 pct. af virksomhedens samlede årlige udgift til indkøb, og via den nye samarbejdsaftale sparer HORESTA-medlemmer desuden penge på indmeldelsesgebyret. HORESTA organiserer op mod 1.800 danske hotel-, restaurant- og turismevirksomheder, og de kan nu se frem til at spare penge på alt fra råvarer til rådgivning, samt drikkevarer, køkkenudstyr, teknik og meget mere.

SAMHANDEL repræsenterer i dag over 300 medlemmer og har en samlet indkøbssum, der i 2017 forventes at runde 700 mio. kr. Det medfører store rabatter for foreningens medlemmer, og sidste år gav SAMHANDEL en tilbagebetaling på godt 55 mio. kr. Det svarer til, at hvert af foreningens medlemmer i gennemsnit sparede over 10 pct. af deres samlede indkøb via SAMHANDEL. (Foto: Kongres hos OCC)

Læs mere om HORESTA

Læs mere om SAMHANDEL


?