Radissons Cluster General Manager i Aarhus får ansvar for hele Danmark samt Sverige og Island.
Helene Hallre bliver ny regionschef for Radisson Hotel Group i Danmark, Sverige og Island. Efter en lang, succesfuld karriere hos Radisson får Helene Hallre ansvaret for at støtte hotellerne i implementeringen af gruppens strategiske femårsplan på deres respektive markeder. Hun vil også arbejde med udviklingen af eksisterende talenter samt rekruttering af nye.
”Jeg er meget glad for at få ansvaret for Radisson Hotel Group i tre spændende lande. Radisson Hotel Group har i høj grad bidraget til, hvordan jeg er vokset og har udviklet mig i branchen,” siger Helene Hallre.
Helene Hallre startede i 2005 på Radisson Blu Plaza Oslo, et af Norges største hoteller, som ansvarlig for møder og arrangementer. I 2010 blev hun også F&B Service Manager på samme hotel. Hun har efterfølgende haft flere ledende stillinger inden for mad, drikke og hotelledelse. I 2015 blev hun forfremmet til Food & Beverage Manager på det ikoniske Radisson Collection Royal i København, og i 2016 overtog hun rollen som Hotel Manager.
Under Helenes tid i København var hun ansvarlig for en omfattende renovering af Radisson Blu Royal Hotel, og i dag har hun titel af Cluster General Manager i Aarhus for Radisson Blu Scandinavia og Radisson RED. Den titel beholder hun sammen med den nye rolle som regionschef, og hun vil fortsat have base i Aarhus.
”Helene er passioneret og god til at tænke ud af boksen. Hun tænker proaktivt og leder hele tiden efter måder at forbedre kundeoplevelsen på sine hoteller. Vi er selvfølgelig også stolte af Helenes karriere indenfor kæden, og jeg er overbevist om, at hun fortsat vil bidrage med innovative ideer i sin nye stilling,” siger Tom Flanagan Karttunen, Area Senior Vice President for Northern & Western Europe hos Radisson Hotel Group.