Hotelkæden Radisson, der er kendt for at skabe uforglemmelige hoteloplevelser med bl.a. enestående møde og konferencefaciliteter, er godt i gang med at renovere Københavns ikoniske hotel, Radisson Blu Scandinavia, så muligheden for at afholde succesrige events af alle størrelser bliver endnu bedre.
Når Møde- og Eventmessen afholdes sidst 22. marts i Forum, ser Radisson meget frem til at kunne møde og netværke med alle sine kunder, fortæller Søren Christensen, salgsdirektør i Radisson Danmark.
”Vi imødeser en begivenhed med en professionel dialog om alle de mange spændende ting, vi kan tilbyde vores kunder. Det er en messe med et højt niveau, da der altid er en meget livlig stemning og inspirerende atmosfære, som underbygger mange af de ting, vi også står for. På messen vil vi blandt andet tale om den modernisering, som et af Københavns mest ikoniske hoteller, Radisson Blu Scandinavia, er ved at gennemgå,” siger han.
Næsten uanset hvor henne i København man befinder sig, kan man spotte det meget centralt beliggende hotel, der nærmest fungerer som et kompas på hovedstadens hotelscene. ”Det giver de rejsende en fantastisk fornemmelse af byen og er et ideelt udgangspunkt for de gæster, der søger de bedste rammer for deres møder og konferencer eller blot en overnatning i sublime rammer,” fremhæver Søren Christensen.
Skræddersyet til alle typer af events
Hotellet ligger i en perfekt afstand til mange centrale steder i København som for eksempel indre by, Christianshavns charmerende kanaler, Islands Brygge og metroen. Desuden ligger det kun 15 minutter fra lufthavnen, og det er nemt at komme til hotellet. Med sin beliggenhed, store størrelse med 14 mødelokaler og plads til 1700 mødegæster samt moderne konferencefaciliteter, er Radisson Blu Scandinavia velegnet til alle typer af events og arrangementer.
”At hotellet desuden er godt i gang med at blive renoveret, gør glæden ved at byde gæster velkommen indenfor endnu større. Gæsterne kan blandet andet opleve, at vores lobby, bar, restaurant samt 544 værelser og suiter fremstår med et moderne skandinavisk udtryk. Hotellet skaber en særlig oplevelse med en atmosfære, der emmer af liv og velvære. Det skal være et sted, hvor man kan mødes og blive inspireret, og hvor høj kvalitet og faglighed er i centrum. Hver eneste gæst skal føle den personlige service, som jeg mener kendetegner alle vores hoteller. Vores fantastiske personale gør alt for at efterleve Radissons mantra, om at hvert øjeblik tæller. Med det nye udtryk forstærker hotellet sine løfter om, at hoteloplevelser skal være meningsfulde, professionelle og uforglemmelige,” understreger Søren Christensen.
Online booking sparer tid
For at styrke servicen yderligere kan man som mødebooker på egen hånd booke mødelokaler og tjekke tilgængeligheden samt få en straks-bekræftelse online hos Radisson Hotels. ”At man via den nye bookingplatform kan få en bekræftelse med det samme, sparer mødebookerne for kostbar tid. Det har været en mulighed, at en få straks-bekræftelse på værelsesdelen i mange år, så det er en naturlig udvikling, at man nu også kan booke møder og events online,” fortæller Radissons salgsdirektør.
Uanset om man skal bruge et lokale til møder, konferencer, events eller sågar firmafester, er det nemt og overskueligt at finde det ønskede hotel samt de lokaler og behov, der passer til. Det giver en meget stor fleksibilitet og en værdifuld tidsbesparelse. Og det gælder, uanset om man skal søge efter lokaler, der skal bruges her og nu eller på længere sigt. Er man mere end 25 personer til mødet, står Radisson Hotels konferenceteams altid klar til at tage imod gæsternes forespørgsel og forskellige ønsker. Udover booking af mødefaciliteter, er det også muligt at booke forplejning til møder online.
Loyalitetsprogram for bookere
Uanset om man booker sit møde online eller på anden vis, har mødearrangører eller bookere mulighed for at blive en del af loyalitetsprogrammet ’Radisson Rewards for Bookers and planners’. Det er et globalt program, der giver et vist antal points, når man booker et møde hos hotelkæden. Helt præcist 5 points pr. US-dollars, man har brugt på mødet. ”Det gør vi, fordi vi gerne vil belønne de bookere, der bruger vores hoteller. Man kan for så vidt bruge pointene til det, man har lyst til. Det kan være, at man gerne vil forkæle deltagerne med ekstra kaffepauser, drinks, mad eller veksle dem til nye og andre oplevelser på vores mange hoteller over hele verden. Pointene kan også bruges til både store og små events, eller hvad man har lyst til af attraktive goder,” oplyser Søren Christensen.
Man kan finde linket til den nye online booking platform på Radissons hjemmeside: Radissonhotels.com under ’Radisson meetings’.
Se mere på www.radissonhotels.com